BIBLIOTEKA:

RECENZJE KSIĄŻEK

"Ostatni ślad" - Charlotte Link
Zacznę od autorki. Charlotte Link to kultowa niemiecka pisarka, która podbiła serca milionów czytelników, a w tym moje. Dotychczas przeczytałem jedną jej książkę, a mianowicie "Ostatni ślad", w której można znaleźć wszystko począwszy od wątku tajemnicy, poprzez trudne psychologiczne zagadki a skończywszy na gorącym romansie dziennikarki i głównego podejrzanego w sprawie. Nie mogę też zapomnieć o dramatycznych scenach bijatyk mściwego, psychicznie chorego mężczyzny z naprawdę zakochanym facetem. Idzie oczywiście o piękną kobietę. Książka jest napisana w brytyjskim stylu, który bardzo mi się spodobał. Jest jednak coś, co niezmiernie mnie w nim wkurza. Jest to ciągłe powtarzanie przez autorkę frazy: "ostatni/jedyny punkt zaczepienia". W pewnym momencie słowa te niemal doprowadziły mnie do szału. Jednak... Jestem niezmiernie zadowolony z lektury i proponuję ją także Tobie. Rozwój akcji nie jest przewidywalny. Czytelnik nie nudzi się ani chwili. Może Ci się nie spodobać, ale według mnie jest to pozycja warta uwagi. Polecam.
Igor Odias

"Harry Potter i czara ognia" - J. K. Rowling
O Harrym Potterze Każdy słyszał, nawet jeśli nie czytał książki lub nie oglądał filmu. Czwarta część to moja ulubiona z całej serii. Chłopak po raz kolejny musi zmierzyć się z siłami zła. Zazwyczaj pomagali mu w tym przyjaciele. Tym razem jednak musi sam uporać się z morderczymi wyzwaniami magicznego konkursu. To trudna rywalizacja. Bohater musi w jego trakcie walczyć między innymi ze smokiem.
Wybrałem tę książkę, ponieważ nie jest taka sama jak jej poprzedniczki. Dopiero w niej poczułem prawdziwą intrygę, a główny bohater musiał rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się, kto wpakował go w kłopoty. To także w tej części Harry okazuje swoje uczucia względem dziewczyny. Tej jednej, jedynej i wybranej. Seria o Harrym Potterze bardzo mi się spodobała. Ogromnie wczułem się w scenerię i fabułę całej serii. Mimo, że nie przepadam za fantasy, nie żałuję ani jednej godziny spędzonej na czytaniu. Gorąco i z całego serca proponuję.
Igor Odias

Cassandra Clare Dary Anioła. Miasto Szkła
"Czekasz na, specjalną okazję żeby mnie zbić? Zbliżają się święta Bożego Narodzenia." - To zdanie jest jednym z wielu cytatów, które utkwiły w mojej pamięci po przeczytaniu książki pt. "Dary Anioła Miasto Szkła" autorstwa Cassandry Clare. Autorka po raz kolejny udowodniła, że jej specyficzne poczucie humoru potrafi rozbawić do łez, nawet w chwilach największego napięcia. Zdanie: "Nie usunę cię ze swojego życia, tak jak nie mógłbym odciąć sobie prawej ręki i podarować jej komuś na Walentynki." jest obrzydliwe, ale piękne również. Oczywiście na swój własny sposób. Przyjaciel oznajmia przyjaciółce, że nigdy nie będzie chciał się jej pozbyć ze swojego życia. To cudowne wyznanie, ale takich ckliwych sytuacji jest wiele. Cała książka jest mieszanką ludzkich i nieludzkich emocji, przede wszystkim miłości, okrucieństwa, odwagi, strachu, bólu oraz paradoksu, którego życie jest autorem, sarkazmu obecnego dość często, ale rzadziej niż w poprzednich dwóch tomach, czemu się nie dziwię, ponieważ nie każdy ma ochotę do śmiechu, gdy miłością jego życia okaże się własny brat. Ale, na szczęście, ta informacja okazała się dla naszych bohaterów fałszywa, z czego jestem niezmiernie zadowolona. Książki z rodzaju tych fantastycznych bardzo mi się podobają, ale Dary Anioła uwielbiam. Pomimo niewyobrażalnych postaci, miejsc czy sytuacji jest "prawdziwa" , tak jak to zdanie: "Ludzie nie rodzą się dobrzy albo źli. Rodzą się z pewnymi skłonnościami". Ta sentencja podsumowała całą książkę i jest odbiciem w naszym życiu.
Magdalena Szulc kl. 2a

Przepraszam, którędy do Piekła?
Recenzja książki Johna Marsdena „Jutro, kiedy zaczęła się wojna”

Większość czytelników mogłaby się przerazić przeczytawszy taki tytuł. Okazuje się jednak, że Piekło nie jest wcale takie straszne. Jest wręcz piękne. Przekonuje się o tym Ellie - główna bohaterka bestsellera "Jutro, kiedy zaczęła się wojna", Johna Marsdena.
Ale przede wszystkim... Czym jest tzw. Piekło? Jest to niedostępne miejsce w górach Szew Krawca, do którego próbuje się dostać dziewczyna, wraz z sześciorgiem przyjaciół: Corrie, Robyn, Fiona, Kevin, Homer i Lee. Wyprawa w to miejsce trwa pięć dni, podczas których w Wirrawee ma się odbyć festiwal z okazji Dnia Pamięci. Dla bohaterów to chyba dobrze, że nie ma ich w mieście w czasie festynu. Dopiero powrocie do miasta okazuje się, czym jest prawdziwe piekło. Martwe zwierzęta, puste domy, brak elektryczności, obcy żołnierze i nadzieja. Nadzieja na lepsze jutro.
Książka naprawdę mnie porwała, podobnie jak młodzież (i nie tylko) w całej Austrii, gdzie toczy się akcja powieści. Biorąc pod uwagę, że to pierwsza z siedmiu części, to nie mogę się doczekać następnej.
Jeśli Ty, drogi Czytelniku chcesz wiedzieć, jak zakończyła się owa historia, wstąp do szkolnej biblioteki. Znajdziesz tę powieść na półce z literaturą obyczajową.
Polecam, Igor Odias

Recenzje ciekawych książek znajdziecie także na stronach:
www.lubimyczytać.pl, www.moznaprzeczytac.pl , www.biblionetka.pl

<<< biblioteka strona 1